INSTRUKCJA APLIKACJI FOTOTAPET
Przygotowanie ściany:
Ściana, na której planujemy przykleić fototapetę musi być czysta, sucha, lekko chłonna oraz odpowiednio przygotowana:
- ściana świeża – pokryta gładzią gipsową, płytą kartonowo-gipsową lub innymi chłonnymi materiałami budowlanymi musi być zagruntowana specjalnym środkiem gruntującym (lub rozwodnionym klejem do tapet) min. na 2 godziny przed aplikacją.
Należy zwrócić uwagę, aby środek gruntujący wsiąk w podłoże, a nie zostawił warstwy na powierzchni, która może spowodować osłabienie kleju,
- ściana pokryta farbą – należy ją umyć mydłem malarskim, a w przypadku grubej warstwy farby (np. silikonowej, zmywalnej) przetrzeć papierem ściernym (aby zwiększyć przyczepność kleju do podłoża) oraz odtłuścić.
- ściana pokryta tapetą – usunąć wszystkie warstwy starej tapety. Jeżeli po zdjęciu tapety są zauważalne jakieś uszkodzenia ściany należy je naprawić, a następnie całą ścianę zagruntować.
Przygotowanie fototapety:
Przed przystąpieniem do klejenia należy bezwzględnie sprawdzić stan fototapety. W celu oceny stanu tapety i jej zgodności z oczekiwaniami najlepiej rozłożyć obok siebie na suchej i czystej powierzchni wszystkie jej pasy
- zadrukiem do góry. Jeżeli tapeta składa się z kilku brytów należy sprawdzić czy zgadza się wzór, oraz czy nie różni się kolorystyka lub gramatura poszczególnych fragmentów na łączeniach.
Klej:
- do tapet na podłożu papierowym można użyć kleje METYLAN SPECIAL / METYLAN OVALIT T / METYLAN EXTRA / METYLAN NP POWER GRANULAT PLUS;
- do tapet na podłożu flizelinowym można użyć kleje METYLAN DIRECT / METYLAN OVALIT T / METYLAN EXTRA / METYLAN NP POWER GRANULAT PLUS;
- klej gotowe: SEM-MURALE lub WALLFIX SPECIAL
- METYLAN EXTRA – zmieszany z Metylanem Specjal zwiększa siłę klejenia tego drugiego;
- METYLAN - klej do podklejania krawędzi (w tubce).
Klej należy stosować według wskazówek i zaleceń producenta.
Klejenie
Tapet o podłożu papierowym - klej nakładany na tapetę i ścianę
1) Tapetowanie zacząć od rozplanowania ułożenia brytów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi).
2) Przed rozpoczęciem właściwego klejenia, do położenia pierwszego brytu konieczne jest zaznaczenie na ścianie pionu.
3) Pociąć tapetę na kawałki odpowiadające wysokości klejenia, pamiętając o odpowiednim dopasowaniu wzoru. Należy zostawić niewielki zapas ok. 5 cm na długości brytu tapety
4) Nałożyć klej na tapetę. Przy nakładaniu kleju należy zwrócić szczególna uwagę na dokładne pokrycie brzegów tapet. Nie należy nakładać zbyt dużej ilości kleju oraz pokrywać klejem więcej, niż jednego brytu w danym momencie.
5) Pasek tapety ostrożnie złożyć stronami posmarowanymi klejem do środka tak, aby cała posmarowana klejem powierzchnia była niewidoczna i nie miała styczności z powietrzem, co mogłoby spowodować jej wyschnięcie. Należy uważać, aby nie zrobić zagnieceń na zgięciu tapety. Mogą być one widoczne po ułożeniu tapety.
6) Pozostawić tapetę do 5 min w celu nasiąknięcia. W tym czasie pasy ulęgają pęcznieniu, co może powodować rozszerzenie tapety do ok. 1 cm na szerokości brytu.
7) Pasy tapety należy kłaść od góry ściany, w ten sposób, aby jedna ze złożonych jeszcze części swobodnie opadała w dół. Następnie należy bardzo dokładnie dopasować wzór do naklejonego poprzednio brytu.
8) Wszystkie brzegi tapet są firmowo przycięte i powinny być łączone na styk, za pomocą wałka lub miękkiej szczotki. Szczególnie delikatnie należy postępować w przypadku tapet papierowych i tapet z fakturą.
9) Usunąć pęcherzyki powietrza za pomocą wałka lub miękkiej szczotki.
10) Przyciąć dla wyrównania ostrym nożem górna i dolną krawędź ułożonych brytów.
11) Usunąć nadmiar kleju lekko wilgotna i czysta gąbką. Należy to czynić po nałożeniu każdego pasma tapety, aby klej nie wysechł. W żadnym wypadku nie trzeć wielokrotnie w tym samym miejscu i nie używać chemicznych środków czystości. Wysychający klej może zniszczyć powierzchnię tapety.
PORADA:
Tapety rodzaju Neschen Solvoprint P (podkład papierowy) dobrze aplikuje się za
pomocą gotowego kleju Metylan Extra, smarując klejem tylko ścianę.
Tapet o podłożu flizelinowym - klej nakładany na ścianę
1) Przeprowadzić wszelkie czynności wstępne tak, jak w pierwszej metodzie zgodnie z pkt. 1-3.
2) Równomiernie nałożyć cienka warstwę kleju na ścianę za pomocą wałka lub pędzla. Klej nakładać systematycznie tak, aby nie wysechł przed położeniem tapety. Najlepiej na powierzchnie nieco tylko większa, niż nakładany bryt tapety.
3) Nakładać przycięte suche pasy tapety na pomalowaną klejem ścianę.
4) Dalej postępować jak w pierwszej metodzie od pkt. 7.
Tapeta z fabrycznie naniesionym klejem
1) Zacząć tapetowanie stosując się do wszystkich wstępnych czynności opisanych w pierwszej metodzie do pkt.3.
2) Aktywować klej poprzez kontakt z wodą, która powinna mieć temperaturę otoczenia, a czas namaczania musi być jednakowy dla wszystkich przyciętych brytów. Czynności te można wykonać na dwa sposoby:
- zwijamy odcięty na miarę pas tapety, klejem na zewnątrz. Następnie zanurzamy rulon w pojemniku z woda, na czas od 5 do 30 sekund. Po namoczeniu ostrożnie rozwijamy rulon, wyciągając tapetę z pojemnika z woda. Powierzchnia z klejem powinna być mokra. Następnie należy złożyć pas tapety, klejem do środka i pozostawić do nasiąknięcia przez 0,5-5 minut.
albo
- odcięty na miarę pas tapety kładziemy na stole do tapetowania, strona z klejem do góry. Następnie nanosimy na tapetę wodę przy pomocy pędzla, wałka lub spryskiwacza. Operacje te należy wykonać sprawnie i dokładnie, uważając aby nie zagnieść tapety. Po naniesieniu wody należy złożyć pas tapety klejem do środka i pozostawić do nasiąknięcia przez około 0,5-5 minut.
3) Nakładać kolejno pocięte kawałki tapet na ścianę, zgodnie z procedurą podana przy pierwszej metodzie od pkt.7. Dopuszcza się posmarowanie tapety klejem w miejscach, w których istniejący klej nie został prawidłowo aktywowany lub na brzegach tapety, gdzie aktywowany klej najszybciej wysycha.
Uwagi:
● Pomimo tego, że fototapeta wykonana jest z wysokiej jakości materiału, należy obchodzić się z namoczonym pasem delikatnie, aby go nie rozerwać.
● Pamiętajmy, że każdy wydruk ma granice wytrzymałości na mechaniczne ścieranie.
● Kolejne bryty przyklejamy w ten sam sposób, precyzyjnie przyklejając je obok siebie na styk.
● Bardzo ważne jest, aby kolejne części/pasy tapety pozostawiać do nasiąknięcia klejem na taką samą ilość czasu. Pozostawienie na dłuższy lub krótszy czas spowoduje, że części będą miały inną długość i wzory mogą do siebie nie pasować.
● Jeżeli tapeta roluje się to oznacza, że nie była wystarczająco nasiąknięta klejem
● Brzegi to ta część tapety, która po naklejeniu jest najbardziej narażona na naprężenia materiału i najszybciej schnie ze względu, że jest najbliżej krawędzi. Dodatkowo przy nakładaniu kleju często przy krawędziach możemy go nanieść mniej. Aby dokleić krawędzie możemy użyć kleju METYLAN do podklejania krawędzi (w tubce).
● Pamiętajmy, że na styku brytów nie da się w 100% wyeliminować efektu łączenia. Pomóc może odpowiednie przygotowanie projektu i dobranie grafiki.
● Zaleca się, aby na nowo postawionej ścianie przez miesiąc nic nie naklejać, tzw. sezonowanie ściany. Upewnijmy się, że farba, którą pomalowana jest ściana nie zmniejsza siły klejenia.
● Tapeta dodatkowo zabezpieczona laminatem jest odporna na pozostałości kleju po wyklejeniu tapety na ścianie, jak również wilgoć i detergenty podczas jej czyszczenia.
Integart Poland Inc. gwarantuje właściwą jakość produktu, ale nie ma wpływu na warunki
i sposób jego zastosowania. Dystrybutor nie odpowiada za pracę Projektanta i Wykonawcy. Przedstawione
powyżej informacje zostały podane w dobrej wierze, według aktualnego stanu wiedzy
i doświadczenia praktycznego, co nie zwalnia od odpowiedzialności za wykonywanie prac zgodnie
z zasadami sztuki budowlanej i BHP. Informacje i zalecenia podane w niniejszej instrukcji są oparte na naszej
wiedzy i doświadczeniu, ale należy je zweryfikować w konkretnych zastosowaniach.
INSTRUKCJA NAKLEJANIA FOTOTAPET LATEKSOWYCH I WINYLOWYCH
Jak przygotować podłoże?
Przed rozpoczęciem tapetowania ściany muszą być czyste i suche. Wszystkie ubytki, dziury należy uzupełnić i wyrównać. Powinno się również usunąć listwy przypodłogowe, gwoździe a także włączniki i gniazdka elektryczne.
Jakich narzędzi użyć ?
· pędzel (ławkowiec),
· nóż do tapet,
· rolka dociskowa do tapet,
· szczotka do tapetowania,
· klej do tapet,
· folia malarska,
· ponadto: wiadro plastikowe, poziomica, pion, drabina.
Do naklejania fototapety zalecane są 2 osoby.
Jak naklejać ?
Po otrzymaniu fototapety należy ją rozwinąć, kładąc ją na czystej, suchej powierzchni, częścią zadrukowaną do góry.
W przypadku fototapety składającej się z kilku brytów(pasów) należy rozwinąć wszystkie jej części i sprawdzić, czy wydruk nie posiada wad fabrycznych (odbarwień, deformacji, różnicy w rozmiarach i gramaturze poszczególnych elementów, lub niezgodności motywu graficznego na ich łączeniach)
1. Kiedy ściana jest przygotowana, wyznacz delikatnie ołówkiem pionowe linie pomocniczą w miejscu gdzie będzie znajdowała się krawędź fototapety, użyj do tego pionu lub poziomicy.
2. Rozrób klej; dla fototapet na podłożu lateksowym polecamy klej Metylan Normal, natomiast do fototapet na podłożu winylowym polecamy klej Metylan Special (klej do tapet należy stosować według wskazówek i zaleceń producenta).
3. Fototapetę kleimy zawsze od strony okna zachowując kolejność elementów fototapety.
4. Zacznij naklejać od góry dociskając fototapetę w dół, pozbywając się pęcherzy powietrznych. Powstałe w wyniku przyklejenia pęcherzyki powietrza można usunąć rolką dociskową z góry na dół oraz od środka na brzegi.
5. Do dociśnięcia fototapety koniecznie używaj gumowego wałka do tapet lub rolki dociskowej.
6. Starannie wygładzaj i dociskaj wałkiem fototapetę, zwracając szczególną uwagę na to, aby krawędzie były dobrze dociśnięte do ściany.
7. Nadmiar kleju usuń delikatnie wilgotną miękką ściereczką lub gąbką.
8. Kolejne bryty (jeśli fototapeta składa się z kilku elementów) kładziemy w ten sam sposób, precyzyjnie przyklejając obok siebie “na styk”, krawędź w krawędź, w przypadku fototapety winylowej, lub na 1-2 cm zakładkę, w przypadku fototapety lateksowej.
9. Pozostaw fototapetę do wyschnięcia około 1-3 godzin
INSTRUKCJA NAKLEJANIA FOTOTAPETY SAMOPRZYLEPNEJ
Jak przygotować podłoże?
Przed rozpoczęciem tapetowania ściany muszą być czyste i suche. Wszystkie ubytki, dziury należy uzupełnić i wyrównać. Powinno się również usunąć listwy przypodłogowe, gwoździe a także włączniki i gniazdka elektryczne.
Jakich narzędzi użyć ?
· nożyk,
· rakla filcowa,
· spryskiwacz z wodą,
· benzyna ekstrakcyjna.
Do naklejania fototapety zalecane są 2 osoby.
Jak naklejać ?
Po otrzymaniu fototapety należy ją rozwinąć, kładąc ją na czystej, suchej powierzchni, częścią zadrukowaną do góry.
W przypadku fototapety składającej się z kilku brytów(pasów) należy rozwinąć wszystkie jej części i sprawdzić, czy wydruk nie posiada wad fabrycznych (odbarwień, deformacji, różnicy w rozmiarach i gramaturze poszczególnych elementów, lub niezgodności motywu graficznego na ich łączeniach)
Technika na sucho ( na materiały typu: płyta kartongips, gładź, beton itp.)
1. Pamiętajmy techniką na sucho kleimy tylko na powierzchniach typu: płyta kartonowo – gipsowa, gładzie gipsowe, beton, ściany oraz wszędzie tam gdzie nie można użyć wody.
2. Fototapetę kleimy zawsze od strony okna lub od lewej strony zachowując kolejność elementów fototapety. Jeżeli przyklejamy fototapetę na powierzchniach pionowych zalecane jest, aby zacząć od góry. Jeśli na płaskiej, poziomej powierzchni, nie ma znaczenia z której strony zaczniemy przyklejać fototapetę.
3. Kiedy ściana jest przygotowana, wyznacz delikatnie ołówkiem pionowe linie pomocniczą w miejscu gdzie będzie znajdowała się krawędź fototapety, użyj do tego pionu lub poziomicy.
4. Odlepiamy 20-50cm fototapety, papier podkładowy zwijamy pod spód. UWAGA! NIE SPRYSKUJEMY WODĄ PODŁOŻA.
5. Przykładamy folię równo, jedna osoba wygładza raklą powierzchnię naklejaną, wypychając na zewnątrz bąbelki powietrza, druga naciąga cały bryt, podwijając co chwilę papier podkładowy.
6. Kolejne bryty (jeśli fototapeta składa się z kilku elementów) przyklejamy w ten sam sposób, precyzyjnie przyklejając obok siebie “na styk”, krawędź w krawędź, tak aby wzór pasował do siebie.
Technika na mokro (na materiały typu: szyba, drewno, metal itp.)
1. Pamiętajmy, że techniką na mokro kleimy tylko na powierzchniach typu: szkło, metal, drewno, czyli takich jak meble, okna, lodówki, plastikowe wykończenia, itp.)
2. Fototapetę kleimy zawsze od strony okna lub od lewej strony zachowując kolejność elementów fototapety. Jeżeli przyklejamy fototapetę na powierzchniach pionowych zalecane jest, aby zacząć od góry. Jeśli na płaskiej, poziomej powierzchni, nie ma znaczenia z której strony zaczniemy przyklejać fototapetę.
3. Kiedy ściana jest przygotowana, wyznacz delikatnie ołówkiem pionowe linie pomocniczą w miejscu gdzie będzie znajdowała się krawędź fototapety, użyj do tego pionu lub poziomicy.
4. Odlepiamy 20-50cm fototapety, papier podkładowy zwijamy pod spód. Spryskujemy wodą folię na powierzchni z klejem jak i początek podłoża, na której zamierzamy przykleić fototapetę.
5. Przykładamy folię równo, jedna osoba wygładza raklą powierzchnię naklejaną, wypychając na zewnątrz bąbelki z wodą, druga naciąga cały bryt, podwijając co chwilę papier podkładowy. Każdorazowo po odklejeniu kolejnej partii papieru podkładowego spryskujemy wodą obydwie powierzchnie, fototapetę jak i powierzchnie na którą naklejamy
6. Kolejne bryty (jeśli fototapeta składa się z kilku elementów) przyklejamy w ten sam sposób, precyzyjnie przyklejając obok siebie “na styk”, krawędź w krawędź, tak aby wzór pasował do siebie.
Stosowanie się do powyższej instrukcji powinno uchronić Państwa przed powstaniem pęcherzyków powietrza pod fototapetą, jeśli jednak jakieś się przydarzą, można je przekłuć bardzo ostrą igłą a następnie wygładzić raklą.
Świetna obsługa, pomoc w kwesti montażu. Polecam.
Krzysiek
Fajne materiały, które łatwo się klei.Teraz w moim pokoju na ścianie rośnie Las :) Ania - Piła
Szybka realizacja zamówienia ! 2 dni i miałem fototapetę na ścianie. Pionier :)